צרו איתנו קשר:
04-6700400

הגיע הזמן לשים סוף לקרקס הביטוחי!

דף הבית > הגיע הזמן לשים סוף לקרקס הביטוחי!

 

ט׳ בתמוז תש״פ

01 יולי 2020

סוכנות וסוכנים יקרים, 

לאורך שנותיי הרבות בענף הביטוח והפיננסים ניצבתי בחזית העשייה הציבורית עבורנו.

הייתי שם, בצמתים משמעותיים, כדי להגן על יכולתנו להמשיך ולשאת בשליחות המקצועית והחברתית למען אזרחי ישראל. 

צמתים אלו כללו גם את רפורמת ועדת בכר ב-2005, שהמליצה על ניתוק הבנקים מניהול החסכונות הפנסיוניים של הציבור הרחב, בשל ניגוד העניינים אל מול ניהול האשראי השוטף שלו. במסגרת זו, אף נמניתי על אלו שצידדו במתן האפשרות לבנקים לתת ייעוץ פנסיוני ללקוחות פרטיים, בשם עיקרון התחרות ומתוך הכרה בטובת האינטרס הציבורי. 

בימים אלה, אנו נמצאים בצומת דרכים משמעותי נוסף. הפעם, בעקבות ההיתר הרגולטורי שניתן לחברות האשראי לפעול בשוק הביטוח, לאחר הפרדתם מהבנקים. כמו בעבר, כך גם כיום אני בעד תחרות בשוק הביטוח, אולם במקרה של חברות האשראי הדבר בהחלט מדיר שינה מעיניי. 

אחת הסיבות הברורות מאליהן בהקשר זה, טמונה בהגנת הפרטיות של הציבור. יבואו המקטרגים ויאמרו, כי ההגבלות שיחלו על חברות האשראי ימנעו כל פרצה אפשרית. עד כמה שהדבר לכאורה "מרגיע", הדבר משול לדעתי להצבת מכשול בפני עיוור. 

וזאת למה? ניקח לדוגמא את הנעשה בחברת הביטוח הישיר "אי.די.איי", שרוב הציבור איננו מודע כי חברה זו מפעילה במקביל שני מותגי ביטוח: 9 מיליון ו-7 פעמים 5. במצב זה, המתעניין הסביר יחשוב שהוא מתקשר לשתי חברות נפרדות לצורך קבלת הצעת מחיר, מבלי שיידע כי הוא יכול להגיע לאותו מוקדן, שיענה פעם אחת כנציג 9 מיליון ופעם אחרת כנציג 7 פעמים 5. בשני המקרים, הנתונים האישיים של המתעניין הסביר אף יוזנו לאותו מאגר נתונים. כלומר – ניצול דרך יצירתית בחסות הרגולציה, שייתכן וגם חברות האשראי יימצאו כדי למצות את העוצמה התפעולית שלהן למיצוי מאגרי המידע שלרשותן. 

כאן, בעניין העוצמה, טמונה הסיבה השנייה אשר מדירה שינה מעיניי. גופי האשראי הם  תאגידים פיננסים, המגלגלים סכומי עתק ומעסיקים אלפי עובדים. הם, כידוע, אינם מלכ"רים  לתועלת הציבור, אלא חברות עסקיות שמטרתן להגדיל את רווחיהן בתחום הביטוח, מעבר לתחום ליבתן – ניהול האשראי הצרכני. 

עד כמה שמטרה זו לגיטימית, כיצד היא מתיישבת עם עיקרון התחרות ההוגנת מול סוכנים קטנים ובינוניים? כיצד סוכני ביטוח עצמאים יכולים להתמודד עם העוצמות של הגופים הללו? בואו נשים את הדברים על השולחן: לנו, סוכני הביטוח, מותר להרוויח ואנו צריכים להרוויח בתמורה לעבודתנו הקשה למען הלקוחות! מה פסול בכך? למה אנו צריכים להתנצל על כך?! 

עכשיו, מדוע תאגידים עתירי ממון צריכים לנגוס גם מפת הלחם העסקית של עצמאים קטנים ובינוניים, קל וחומר בימים לא רגילים אלה?! איפה ההיגיון, או שמא הצדק הכלכלי? האם החזירות הקפיטליסטית היא האופנה העכשווית? 

כדאי להזכיר ולזכור: התחרות במלוא עוצמתה בשוק הביטוח קיימת כבר היום. ארצנו הקטנה, המונה בסה"כ כ-9 מיליון אזרחים, "התברכה" עד כה ב-16 חברות ביטוח, מתוכן 4 חברות ביטוח ישירות (כולל מותגים למיניהם), 2 חברות ביטוח דיגיטליות-ישירות ו-10 חברות ביטוח מסורתיות, שגם התחרות ביניהן רק מיטיבה עם הציבור. 

הגיע הזמן לשים סוף לקרקס הביטוחי ולפגוע בנו סוכני הביטוח – ויפה שעה אחת קודם. הפגיעה בנו תבוא בסופו של דבר על חשבון הציבור, בהובלתו להיות שבוי בידי תאגידים פיננסים, כמו אז, טרם רפורמת בכר, גם אם הדבר נעשה בצורה אחרת כיום. 

חשוב לי להביע את הערכתי למאמציו של נשיא הלשכה, מר ליאור רוזנפלד, שפועל במישורים הפוליטיים והציבוריים. אין ספק, שמדובר במאמץ קשה ומתמשך, שבו מנסה הלשכה להפוך כל אבן כדי לבלום מהלך דורסני ומעוות זה.

במקביל לכך, אני מצפה מכם, סוכני הביטוח, לרתום את לקוחותיכם למאבק. במסגרת זו, עליכם לפנות ללקוחותיכם באופן יזום, להמחיש בפניהם את האיומים והסכנות – ולגייס אותם למאבק הציבורי המשותף. המאבק הזה הוא לא רק שלנו סוכני הביטוח, אלא של כלל הציבור יחד, בהיותנו חלק בלתי נפרד מהמשפחות ומהבתים בישראל.

קובי ורדי
מייסד ויו"ר קבוצת קמפוליסה

העתקים:

ח״כ ישראל כץ, שר האוצר 

ח״כ משה גפני, יו״ר ועדת הכספים

ח״כ מיקי זוהר, יו״ר הקואליציה וסגן יו״ר הכנסת

ד״ר משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחסכון

מר יאיר המבורגר, יו״ר איגוד חברות הביטוח בישראל והתאחדות חברות לביטוח חיים

ד״ר גיא רוטקופף, מנכ״ל איגוד חברות הביטוח והתאחדות חברות לביטוח חיים

מר ליאור רוזנפלד, נשיא לשכת סוכני הביטוח